
Radca Prawny Izabella Żyglicka
Założycielka i Partner Zarządzający Kancelarii „Adwokaci i Radcowie Prawni” spółka komandytowa Izabella Żyglicka i Wspólnicy Autoryzowanego Doradcy NewConnect .
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego oraz Ecole Nationale de Mines we Francji. Prowadzi obsługę prawną przedsiębiorców od 1996 r. Zajmuje się tematyką rynków kapitałowych, instrumentami finansowymi oraz prawnymi aspektami procesów restrukturyzacyjnych.
Artur Górski: Od niedawna Pani Kancelaria uzyskała status Autoryzowanego Doradcy dla rynku NewConnect. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o działalności Kancelarii?
Izabela Żyglicka: Nie tak od niedawna, uzyskaliśmy autoryzację 14 maja 2008 r. Wprawdzie stworzenie zespołu w kancelarii i wypracowanie własnych praktyk i procedur zajęło nam trochę czasu, przez co na początku rynek mógł nas nie zauważać, to teraz jesteśmy doskonale przygotowani i świadczymy jednocześnie tradycyjne usługi prawne jak i szeroko rozumiane doradztwo gospodarcze, które nazywamy usługami autoryzowanego doradcy. Co mam wrażenie nasi klienci doceniają i sobie cenią.
A.G.: Obecnie pełnią Państwo funkcję Autoryzowanego Doradcy dla spółki Ekopol Górnośląski Holding. Czy wkrótce planowane jest pełnienie tej funkcji także dla innych spółek?
I.Ż.: Od 28 kwietnia 2011 r. jesteśmy Autoryzowanym Doradcą dla spółki Blue Tax Group S.A. Bardzo mnie cieszy że BTG, które również zajmuje się świadczeniem usług doradczych dla biznesu i ma olbrzymie doświadczenie na rynku NewConnect wybrało właśnie nas, w szczególności, iż nie mają już obowiązku posiadania Autoryzowanego Doradcy.
A.G.: Czy konkurencja w tym obszarze działalności jest Pani zdaniem duża?
I.Ż.: W południowych województwach jest ok. 20 Autoryzowanych Doradców - domów maklerskich, kancelarii i firm konsultingowych, każda z nich ma do zaoferowania coś innego dla różnego profilu klienta. Myślę, że nie jest to duża konkurencja, a Autoryzowani Doradcy raczej ze sobą współpracują niż konkurują. W Stowarzyszeniu Autoryzowanych Doradców raczej wymieniamy różnego rodzaju doświadczenia i rozmawiamy o przyszłości rynku, chociaż oczywiście istnieje pewna doza rywalizacji.
A.G.: W kilku województwach nie funkcjonują żadne podmioty tego typu. Czy planują Państwo poszukiwać tam spółek zainteresowanych debiutem na alternatywnym rynku?
I.Ż.: Szczerze mówiąc to właśnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z firmą telekomunikacyjną z województwa Świętokrzyskiego i uważam, że może to być bardzo interesujący projekt. Faktem jest jednak, iż w województwach, w których nie ma AD świadomość możliwości NewConnect jest bardzo niska.
A.G.: Czy weryfikacja Autoryzowanych Doradców przez GPW to dobry pomysł. Czy kryteria jej przeprowadzania są Pani zdaniem trafne?
I.Ż.: To świetny pomysł, który ma zapewnić odpowiedni poziom świadczonych usług. Poza tym podobnie jak źle przygotowany prawnik, niekompetentny AD może wyrządzić olbrzymie szkody. A sama weryfikacja jest nawet przydatna, co roku trzeba bowiem znaleźć czas na zastanowienie się co się zrobiło i co się zamierza zrobić.
A.G.: W ostatnim czasie widać wzmożoną liczbę debiutów na rynku NewConnect. Co w Pani opinii jest przyczyną takiego stanu rzeczy?
I.Ż.: Kryzys zmęczył ludzi, a Polacy są bardzo przedsiębiorczy. Wiele projektów zostało też w 2009r. i 2010 r. zawieszonych i teraz są ponownie uruchamiane. Kolejną przyczyną mogą też być problemy z uzyskaniem kredytów bankowych, co zmusza przedsiębiorców do szukania pieniędzy na rynku.
A.G.: Jakie są perspektywy dla alternatywnego rynku na najbliższe lata?
I.Ż.: Rynek staje się coraz bardziej profesjonalny i rozpoznawalny - nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby jego rozwój mógł zostać powstrzymany. Chyba, że wystąpi tzw. siła wyższa, bez wątpienia ogólna sytuacja gospodarcza w kraju ma bezpośrednie przełożenie na rynki kapitałowe.
A.G.: Czy dostrzega Pani jakieś słabości rynku NewConnect. Co należałoby zmienić
w funkcjonowaniu tego rynku?
I.Ż.: Na obecnym etapie pozwoliłabym rynkowi swobodnie rosnąć, wprowadzanie dalszych regulacji może mu tylko zaszkodzić.
A.G.: Na jakim poziomie są obecnie relacje inwestorskie spółek notowanych
w alternatywnym systemie obrotu?
I.Ż.: Wszystko zależy od spółki, rynek jest tak zróżnicowany, że ciężko jest wydać jakąś ogólną ocenę, z pewnością mogłoby być lepiej.
A.G.: Na stronie internetowej Pani Kancelarii można znaleźć informacje o planowych ofertach prywatnych. Czy mogłaby Pani przybliżyć te projekty?
I.Ż.: Szczerze mówiąc to wszystkie oferty prywatne zostały już zakończone. W dwóch naszych sztandarowych projektach INCUVO i EKOGENERACJA znaleźliśmy dużych inwestorów, którzy chcą wszystkie akcje i nie zależy im na publicznym obrocie. W czerwcu debiutuje GKS Katowice, za rok Ruch Radzionków, mamy też w zanadrzu parę innych ciekawych projektów o których informacje pojawią się niebawem na naszej stronie www.kpr.pl
A.G.: Czy posiadają Państwo bazę inwestorów, którzy będą skłonni obejmować akcje w private-placement’ach?
I.Ż.: Tak, mamy naszą własną bazę inwestorów, oprócz tego mamy licznych klientów, którzy również interesują się ciekawymi przedsięwzięciami, a udział naszej firmy uwiarygodnia emitenta, współpracujemy też z innymi AD i firmami doradczymi.
A.G.: Czy planują Państwo uczestniczyć w obejmowaniu oferowanych przez siebie akcji?
I.Ż.: Staramy się tego nie robić, moim zdaniem kłóci się to trochę z istotą funkcji Autoryzowanego Doradcy.
A.G.: Czy spółki, które będą przez Pani Kancelarię wprowadzane na NewConnect planują skorzystać z dofinansowania w ramach Działania 3.3 – Poddziałania 3.3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka?
I.Ż.: Korzystamy z tej możliwości, o ile klientom nie zależy za bardzo na czasie. Zawarliśmy umowę z Blue Tax Group S.A. w tym zakresie, ponieważ mają istotne doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji z poddziałania 3.3.2.
A.G.: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.